عوامل سردی پاها و راه چاره عوامل سردی پاها و راه چاره

به گزارش وبلاگ فناوری و تکنولوژی، احساس این عارضه در روز های گرم می تواند نشانه ای از بیماری باشد. این احساس سردی گاهی حتی با پوشاندن پا ها هم رفع شدنی نیست. زنان، چون تراکم کلی چربی و عضلات شان کمتر ازمردان است، جریان خون در دست و پای آن ها هم کمتر است و سردی پا در آن ها شایع تر است.

عوامل سردی پاها و راه چاره عوامل سردی پاها و راه چاره

عوامل سردی پاها و راه حل

به گزارش وبلاگ فناوری و تکنولوژی به نقل از تابناک سردی پا ها و بی حس شدن در فصل سرد سال طبیعی است، اما احساس این عارضه در روز های گرم می تواند نشانه ای از بیماری باشد. این احساس سردی گاهی حتی با پوشاندن پا ها هم رفع شدنی نیست. زنان، چون تراکم کلی چربی و عضلات شان کمتر ازمردان است، جریان خون در دست و پای آن ها هم کمتر است و سردی پا در آن ها شایع تر است.

در این مطلب به برخی از دلایل سردی پا ها و درمان های خانگی آن می پردازیم:

دلایل این سردی بی موقع چه می تواند باشد؟

کم کاری تیروئید

تیروئید در اصل ترموستات بدن است و با کم کار بودنش بیشتر فعالیت های بدن آرام انجام می شوند و فرد با علایمی مانند خستگی، یبوست، افزایش وزن و احساس سردی در دست و پا ها روبه رو می شود. کم کاری تیروئید در زنان و افراد بالای 40 سال بسیار رایج است.

استرس یا اضطراب بالا

فرد با هربار اضطراب، بدنش آدرنالین تولید می کند. آدرنالین باعث انقباض رگ های خونی می شود و در نتیجه جریان خون در تمام بدن کاهش می یابد. با کم شدن جریان خون در قسمت های انتهایی بدن، دمای بدن به تدریج پایین آمده و احتمالا به سردی دست ها و پا ها منجر می شود.

اختلال در گردش خون

فردی که گردش خون ضعیفی دارد اغلب در رساندن خون کافی به قسمت های پایین بدن دچار اشکال می شود. در نتیجه در پا ها و دست ها احساس سردی می کند. گردش خون ضعیف می تواند ناشی از نشستن طولانی پشت میز هم باشد.

کم خونی

زمانی کم خونی در بدن رخ می دهد که میزان گلبول قرمز سالم در خون برای رساندن اکسیژن به تمام نقاط بدن کاهش یابد.

معمول ترین نشانه کم خونی

احساس خستگی و ضعف بدن در کنار علایمی همچون سردی پا ها و دست ها، احساس گیجی تنگی نفس، سردرد و رنگ پریدگی است.

لاغری بیش از حد

با وزن کم و کمبود چربی، بدن توانایی از بین بردن دمای سرد بدن را ندارد. کاهش میزان مصرف غذا باعث توقف کالری سوزی در متابولیسم بدن می شود درنتیجه بدن در تامین حرارت ناتوان می شود.

کم آبی بدن

آب به تنظیم دمای بدن کمک می کند. اگر شما به اندازه کافی آب بنوشید، آب گرما را به آرامی آزاد و دمای بدن را تنظیم می کند.

راه های درمانی طبیعی سردی پا ها

زنان در فاصله سنی 19 تا 50 سال روزانه به 18 میلی گرم آهن نیاز دارند. توصیه می شود برای جبران و تامین آهن بدن از غذا های غنی از آهن مانند خرما، سیب، عدس، گوشت قرمز، اسفناج بادام و زردآلوی خشک استفاده کنید. درصورت لزوم با توصیه پزشک می توانید مکمل های آهن هم مصرف کنید.

ماساژ پا با روغن های گرم شده زیتون، نارگیل یا کنجد به مدت 10 تا 15 دقیقه باعث تحریک و افزایش جریان خون می شود. پس از ماساژ با جوراب پنبه ای نرم، پا را بپوشانید. کار ماساژ را می توانید هر شب قبل از خواب انجام دهید.

پا ها را حمام آب گرم دهید. قبل از خواب لگنی را با آب گرم پر کرده و پا های خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن قرار دهید.

از مرطوب کننده روزانه پا که باعث تغذیه و بهبود آن می شود استفاده کنید.

ورزش و نرمش پاها، گردش خون را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

زمان مراجعه به پزشک

درصورتی که به طور مداوم با سردی پا ها روبرو بودید، برای تشخیص دقیق تر حتما با پزشک مشورت کنید. به خصوص اگر سردی پا ها با نشانه های دیگری همچون خستگی، تغییرات وزنی، تب، درد مفاصل، زخم های روی انگشت یا پا و تغییرات پوستی مثل آکنه ها، پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن پوست همراه باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "عوامل سردی پاها و راه چاره عوامل سردی پاها و راه چاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل سردی پاها و راه چاره عوامل سردی پاها و راه چاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید