چگونه دست از تفکر سیاه و سفید برداریم؟

خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: آیا همه چیز زندگی را سیاه و سفید می بینید؟ آیا خلق و خو و حس و حال تان مدام بین بسیار خوب و بسیار بد در نوسان است و ر. عرض یک دقیقه می توانید از این رو به آن رو شوید؟

چگونه دست از تفکر سیاه و سفید برداریم؟

خیلی از افراد از الگوی فکر سیاه و سفید رنج می برند که اغلب ریشه در دوران کودکی و تجربیات گذشته شان دارد. طرز تفکر یا همه یا هیچ چیز می تواند به عزت نفس و تندرستی و روابطه و احساسات تان لطمات جدی بزند.

کسی که طرز تفکر سیاه و سفید دارد عادت می نماید که جهان را جای ترسناکی ببیند که مجبور است همواره برای بدترین ها آماده باشد. در جهانی چنین فردی، بعضی از آدم ها خوبند و دیگران بد. بعضی قوی و مابقی ضعیف. این طرز فکر در واقع یک نوع مکانیسم دفاعی است که افراد برای غلبه بر چالش های زندگی در پیش می گیرند که متاسفانه باعث می گردد زندگی و شرایط و آدم ها را همانگونه که هستند ببینند.

اما واقعیت این است که چیز هایی که آن ها می بینند نه آنقدر خوب است و نه آنقدر بد. یعنی روابط نمی توانند کاملا سالم یا کاملا ناسالم باشند، آدم ها نمی توانند کاملا باهوش یا کاملا احمق، کاملا ضعیف یا کاملا قوی و یا کاملا خوب یا کاملا بد باشند. ما انسان ها ترکیب منحصربفردی از هوش و نقاط قوت و ضعف و ویژگی های مثبت و منفی هستیم.

هیچ چیزی نه سیاه است و نه سفید

اگر بتوانید این حقیقت ساده را درک کنید، خودتان را از زندان ذهن تان رها نموده اید؛ و یاد می گیرید جنبه های خاکستری زندگی را هم ببینید و آن ها را بپذیرید، نه اینکه هر چیزی را برچسب سیاه یا سفید، خوب یا بد بزنید.

چرا رها کردن طرز تفکر سیاه و سفید برای رشد فردی و شاد بودن مهم است؟

وقتی درک کنید که نمی توانید آدم ها و شرایط زندگی و حوادث و ... را در طبقه سفید یا سیاه قرار دهید، به طور کلی شادتر و راضی تر خواهید بود، چرا؟

زیرا دیگر بنده بایدها و حتماها نیستید و می پذیرید که شایدها و احتمالاها نیز بخشی از زندگی اند و تمام این خوب ها و بدها فقط در ذهن شما بوده اند. با اصلاح طرز فکرتان دیگر با افکار و قضاوت های سفت و سخت تان دیگران را ارزیابی و محکوم نمی کنید.

اینکه چیزی در لحظه ای خاص مورد پسند شما نیست دلیل نمی گردد کاملا بد باشد یا هرگز درست نگردد. اینکه همسر شما طرز فکرتان را درک نمی نماید یا به شیوه ای که شما دوست دارید شما را غرق محبت خود نمی نماید به این معنی نیست که دوست تان ندارد و از شما متنفر است. حتی اگر در آزمونی پیروز نشده اید به این معنی نیست که بی استعداد و به درد نخور هستید.

به محض اینکه بفهمید طرز تفکر سیاه و سفید به تمام جوانب زندگی تان آسیب می زند، خواهید توانست تغییری آگاهانه ایجاد کنید. این تغییری است که تدریجا روی می دهد و انتظار معجزه نداشته باشید. شما نمی توانید یک شبه طرز فکر بسته خود را متحول کنید و روشنفکر شوید و باید مرحله به مرحله با کوشش و تمرین پیش بروید و هر قدم کوچکی را قدر بدانید.

تصمیم بگیرید که برخلاف عادتی که تاکنون داشته اید جنبه های مثبت را ببینید، دست از قضاوت دیگران بردارید و موقعیت ها را بر اساس تجربیات گذشته تان نسنجید. به خود بقبولانید که همواره هر احتمالی وجود دارد و صفر یا صد نیست. به جای کوشش برای کنترل نتیجه، روی واکنش های مثبت و قدرتمند نسبت به اتفاق هایی که برای تان روی می دهد تمرکز کنید. نسبت به جزئیات وسواس به خرج ندهید و دست از تجزیه و تحلیل های آنچنانی بردارید و دنبال مقصر نگردید.

وقتی پیروز شوید دیدتان را تغییر دهید با جهانی جدیدی روبرو خواهید شد که احساس تان را نسبت به زندگی تغییر می دهد، قابل اعتمادتر و آرام تر می شوید و شرایط آدم ها را درک می کنید و می فهمید چیز هایی که از کننرل شما خارجند نباید وقت و انرژی شما را بگیرند. همین تکنیک ساده در تمام تعاملات و موقعیت ها کاربرد دارد و شما را از تنش و استرس و ناامیدی دور می نماید. خواهید دید که چگونه روابط محبت آمیز، رومانتیک و خانوادگی و شغلی تان بهتر خواهد شد و چه راستا های جدیدی پیش روی تان قرار خواهد گرفت. متوقف کردن افکار منفی و عادات بد به شجاعت احتیاج دارد و پذیرفتن اینکه شما قادر به کنترل بیشتر چیز ها در زندگی نیستید شهامت می خواهد.

منبع: برترین ها

به "چگونه دست از تفکر سیاه و سفید برداریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دست از تفکر سیاه و سفید برداریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید