آشنایی با جاذبه های گردشگری کلکته؛ شهر کاخ ها، تصاویر

به گزارش وبلاگ فناوری و تکنولوژی، کلکته، یکی از شهرهای مهم هند است که تا چند سال پیش پرجمعیت ترین شهر هند بوده و از آن به عنوان هندی ترین شهر کشور هندوستان یاد میشود. سومین شهر عظیم هند، یک جشنواره هر روزه از وجود انسان، به صورت همزمان اشرافی و بدبخت، با فرهنگ و بی فرهنگ، و در عین حال پر زرق و برق و مندرس است. کلکته به آسانی تصاویری از رنج انسان ها را در ذهن تداعی می نماید، اگرچه این شهر تصویر کاملی از این کلان شهر 330 ساله نیست.

آشنایی با جاذبه های گردشگری کلکته؛ شهر کاخ ها، تصاویر

کلکته به عنوان پایتخت فرهنگی، هنری هند در نظر گرفته می گردد ، اگرچه فقر قطعاً آشکار است، اما طبقه متوسط خود گردان، ماشین هسته شهر را راهنمایی می نماید، یک فرهنگ نوظهور است که بین ساکنان هزار ساله آن زندگی می نماید و اصالت بنگالی و زنده دلش به عنوان باشگاه های عظیم دوران مستعمراتی، رشد نموده است.

کلکته به عنوان پایتخت سابق هند، یک ضیافت از معماری دوران استعمار را حفظ می نماید که با مناطق شهری حاشیه ای و حومه شهر جدید با مراکز خرید دارای تهویه مطبوع، هماهنگ است و جایی ایده آل برای تجربه پیچیدگی های ملایم و در عین حال پیچیده غذاهای بنگالی است.

نسبت به دیگر کلان شهرهای هند محبت آمیز تر است، این شهری است که به راحتی و با خیال آسوده می توانید از آن بازدید کنید ؛ فرصت را غنیمت می شماریم و برای شما علاقه مندان به شهرهای رنگین کمانی هندوستان در بخش گردشگری نمناک از جاذبه های دیدنی ان خواهیم گفت.

تاریخچه کلکته

پس از تاسیس در بمبئی، شرکت هند شرقی بریتانیا در سال 1690 وارد کلکته شد و آغاز به ایجاد یک پایگاه برای خود کرد، با آغاز ساختن فورت ویلیام در سال 1702.

در سال 1772، کلکته به عنوان پایتخت هند بریتانیا اعلام شد و تا زمانی که بریتانیا تصمیم گرفت پایتخت را در سال 1911 به دهلی تغییر دهد، باقی ماند.

رونق شهر و فضای جهانگردی این شهر موجب هجوم مهاجران چینی شد، از اواخر قرن 18 میلادی زمانی که آنها در بنادر شهر کار می کردند. این مساله در طول قرن 19 ادامه یافت، چرا که آن ها از اثرات جنگ در چین می گریختند.

کلکته به شکل جنبش اصلاح اجتماعی و مذهبی رنسانس اسلامی در قرون 19 و 20 شکل گرفت، که از این شهر سرچشمه گرفت و در سراسر هند گسترده شد. در این زمان، رابیندرانات تاگور شاعر بنگالی به عنوان اولین برنده جایزه نوبل ادبیات اروپا به شهرت رسید و سرود ملی هند را هم تهیه کرد.

کلکته با رشد سریع صنعتی از دهه 1850 آغاز به رشد کرد، اما پس از سمت خروج بریتانیا مشکلاتی آغاز شدند. کمبود برق و اقدام سیاسی به زیرساخت شهر خسارت هایی وارد کرد.

خوشبختانه، اصلاحات دولت در طول دهه 90 بهبود مالی را برایش به ارمغان آورد.

با این حال، جامعه چینی خیلی خوش شانس نبودند. با اینکه در کلکته محله چینی ها وجود داشت، اما جمعیتشان پس از روبرو شدن با مخالفان محلی به طور قابل توجهی کاهش یافت اما شهرت بنگالی ها برای فکر خلاقشان، برای لذت بردن از مباحث و مناظره ها، باقی ماند.

آب و هوای کلکته

کلکته در طول تابستان آب و هوای به شدت داغ و مرطوبی دارد و در طول زمستان خنک و خشک است. آب و هوای ماه آوریل و ماه مه غیرقابل تحمل است و نباید در طول این زمان ها از شهر بازدید گردد.

درجه حرارت شهر می تواند در طول روز از 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) بیشتر گردد و به ندرت زیر 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) در شب کاهش پیدا می نماید. سطح رطوبت نیز به طور ناراحت کننده ای بالا است. بهترین زمان برای بازدید از کلکته از ماه نوامبر تا فوریه است، بعد از فصل باران های موسمی، زمانی که آب و هوا در خنک ترین حالتش است و درجه حرارت بین 25 تا 12 درجه سانتیگراد (77 - 77 درجه فارنهایت) می باشد.

15 مورد از جاذبه های توریستی مهم کلکته که حتما باید ببینید:

شهر کاخ ها و لذت، در ساحل شرقی رودخانه هوقلی واقع شده است و به خاطر تعداد زیادی از مکان هایی مانند موزه هند، کاخ مرمر، جوراسانکو تاکور بری، کتابخانه ملی و نویسنده مشهور است. دیگر سازه های سرشناس در کلکته، ورزشگاه سالت لیک، جوراسانکو تاکور بری، کتابخانه ملی، اداره پست عموم، مسجد تیو سلطان، کلیسای سنت توماس، کلکته سیتی مال، نیو مارکت کلکته، زندان مرکزی علیپور، رابیندرا سادان و دادگاه عالی کلکته هستند.

1.یادبود ویکتوریا:

بنای یادبود ویکتوریا یکی از ساختمان های عظیم مرمر در کلکته است و به یادبود ملکه ویکتوریا اختصاص دارد. یادبود ویکتوریا اکنون یک موزه و مقصد گردشگری است و ترکیبی از عناصر معماری بریتانیایی و مغول می باشد.

2.ساختمان نویسندگان:

ساختمان نویسندگان به عنوان دفتر نویسندگان هند شرقی بریتانیا و توسط دفتر نخست وزیر بنگال غربی اداره می شد. ساختمان نویسندگان یکی از عظیم ترین مراکز اصلی شاد شهر است و باید آن را ببینید.

3.موزه هندی:

موزه هند عظیم ترین و قدیمی ترین موزه در هند و یکی از قدیمی ترین موزه ها در جهان است. موزه هندی مجموعه های نایاب از نقاشی های مغول ها، آرمر و زیورآلات، فسیل ها و اسکلت دارد.

4.جوراسانکو تاکور بری:

جوراسانکو تاکور بری خانه خانواده تاکورها و خانواده اجدادی تاگور و رابیندرانات تاگور است که در این کشور به جهان آمده اند. خانه جوراسانکو تاکور بری به عنوان موزه تاگور در کلکته شناخته میگردد.

5.کاخ مرمر:

کاخ مرمر محل سکونت خصوصی و یکی از خانه های مجلل و پر زرق و برق کلکته است ،که به خاطر دیوارها و کف های مرمرش مشهور است. کاخ مرمر تعداد زیادی از مجسمه های غربی، نقاشی و مبلمان ویکتوریایی دارد.

6.کتابخانه ملی:

کتابخانه ملی هند عظیم ترین کتابخانه هند با مجموعه ای از 2.2 میلیون کتاب است. کتابخانه ملی مطالب چاپی فراوری شده در هند را جمع آوری، منتشر و حفظ می نماید.

7.فورت ویلیام:

فورت ویلیام قلعه ای است که از آجر و ملات ساخته و در سواحل شرقی رودخانه هوقلی واقع شده است. فورت ویلیام دارای یک میدان عظیم است که عظیم ترین پارک شهری کلکته می باشد.

8.بلور مت:

بلور مت در ساحل غربی رود هوقلی واقع شده و مرکز ریاضی و ماموریت راماکریشنا است. بلور مت یک موسسه و یک معبد است که برای معماری آن هندو، مسیحی و اسلامی به عنوان نماد وحدت تمام ادیان سرشناس است.

9.بیرلا ماندیر:

بیرلا ماندیر باشکوه کلکته توسط وسیله خانواده بیرلا با سنگ مرمر سفید و ماسه سنگ ساخته شده است. بیرلا ماندیر کلکته به لرد رادها کریشنا و یکی از زیباترین زیبایی های معماری شهر اختصاص دارد.

10.معبد داکشینشوار کالی:

معبد داکشینشوار کالی در داکشینشوار نزدیک کلکته در ساحل شرقی رودخانه هوقلی واقع شده است و به بهاواتارینی، جنبه ای از کالی ما اختصاص دارد و همانطور که در نمناک اشاره شده است معبد داکشینشوار کالی، یکی از مشهورترین معابد در هند و یکی از عظیم ترین معابد در کلکته است.

11.کلیسای جامع سنت پل:

کلیسای جامع سنت پول یک کلیسا متحد و بخشی از کلیسای آنگلیکن است و این کلیسا نیز بخشی از جاذبه های کلکته است. کلیسای جامع سنت پل در کلکته یکی از مهم ترین مکان های مذهبی کلکته است.

12.پل هوراه:

پل هوراه به رابیندرا ستو تغییر نام داده، اما هنوز به عنوان پل هوراه شناخته می گردد، این یک پل معلق با دهانه معلق بر روی رودخانه هوقلی است ، که دو شهر هوراه و کلکته را به هم متصل می نماید. پل هوراه یکی از دو پل رودخانه هوقلی است و نماد مشهور کلکته و ششمین پل از نوع خود در جهان است.

13.شهید مینار:

بنای یادبود شهید مینار یا اوکترلونی به مناسبت پیروزی هند شرقی و برای یادبود خاطره شهدای جنبش آزادی هند ساخته شد. این بنا که یکی از تاریخی ترین مکان های کلکته است، 48 متر ارتفاع دارد.

14.قبرستان پارک خیابان جنوبی:

قبرستان پارک خیابان جنوبی یکی از قدیمی ترین قبرستان های بدون کلیسا در جهان و عظیم ترین قبرستان مسیحی در هند است. قبرستان پارک خیابان جنوبی در خانه مادر ترزا سارانی واقع شده و چندین مقبره سرشناس ویلیام جونز، رز آیلمر و الیزابت بارول را در خود دارد.

15.مجتمع علمی شهر:

شهر علمی کلکته عظیم ترین مرکز علمی در شبه قاره هند و برجسته ترین نقطه در کلکته است. شهر علم یک آکواریوم آب شیرین, سالن اکتشاف زمین, پارک تکامل, مرکز دریایی و تئاتر رویایی دارد.

منبع: گردشبان

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری کلکته؛ شهر کاخ ها، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری کلکته؛ شهر کاخ ها، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید