وزیر کشور: مساله دارها وارد عرصه انتخابات نشوند

وزیر کشور در همایش فرمانداران سراسر کشور توصیه هایی را در رابطه با انتخابات و برگزاری آن که اواخر امسال انجام می گردد ارائه کرد.

وزیر کشور: مساله دارها وارد عرصه انتخابات نشوند

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان این که در امسال علاوه بر انتخابات مجلس، انتخابات میان دوره ای خبرگان هم برگزار می گردد گفت: اگر هماهنگی بین اجرا و نظارت وجود نداشته باشد ما دچار اشکال می شویم. خوشبختانه درانتخاب هایی که تاکنون برگزار گردیده با هدف گذاری که انجام شده خیلی خوب بوده و مردم هم رضایت داشتند. همچنین رهبری نیز هم از حضور مردم و هم اجرا و نظارت تشکر کردند.

وی با اشاره به این که وزارت کشور با توجه به صندلیی که دارد در خصوص انتخابات مسئولیت مهمی را ایفا می نماید ادامه داد: بنده تاکیدم بر فرمانداران است؛ به عنوان وزیر کشور می گویم که نقش اصلی مهم و مؤثر و راهبردی را در وزارت کشور فرمانداران ایفا می نمایند. شاید از نظر سلسله مراتب صندلی استانداران بالاتر باشد اما از نظر تأثیرگذاری و اولین حلقه ارتباط با مردم فرمانداران ایفای نقش می نمایند.

وی خاطر نشان کرد: فرمانداران با عنوان پیشانی و اولین حلقه با مردم نقش بسیار بالایی دارند و در وزارت کشور امنیت، سیاست گذاری و هیچ مسئولیتی به تنهایی انجام نمی گردد بلکه همه کارها با هماهنگی دستگاه های مرتبط صورت می گیرد؛ بنابرایناین خیلی مهم است که فرمانداران و استانداران روحیه تغاملی و قدرت هماهنگی، اطلاع لازم را از موضوع تحت مدیریت شان داشته باشد.

وزیر کشور با تاکید بر این که فرمانداران باید از قدرت هماهنگی برخوردار باشند گفت: هماهنگی به معنای عدول از وظایف و استقلال وزارت کشور نیست. در عین حال به فرمانداران و استانداران می گویم که استقلال خود را حفظ کند. در این مدت شش سال هم ضرر نکردیم. مبنای کار ما در این مدت مبتنی بر انسجام، و هماهنگی بوده است. به عنوان مثال اگر سیل جاری شده همه مدیران و دستگاه ها به میدان آمدند تا این موضوع را رفع نمایند.

وی با بیان این که فعالیت های اقتصادی وزارت کشور کمتر از یک دستگاه اقتصادی نیست گفت: هر تصمیمی که گرفته می گردد در استان ها و مسئولیت کار گروه که استاندار به عهده دارد به اجرا گذاشته می گردد. در حوزه سیاسی هم باید بگویم مسئولیت اصلی ما کار سیاسی و مشارکت سیاسی و ارتباط با احزاب و گروه هاست؛ لذا باید یک نگاه نظام مند و سیستمی داشته باشیم.

وی بیان نمود: در حوزه سیاست داخلی از وحدت و انسجام و هماهنگی بسیار خوبی برخوردار هستیم و علی رغم نشریات و سایت ها و رسانه های خارجی و تبلیغاتی که علیه ما انجام می گردد بین مردم و مسئولین انسجام وجود دارد و مردم حساسیت شرایط کنونی را به خوبی می فهمند.

رحمانی فضلی اظهار کرد: اگر نتوانیم رقابت منطقی و معقولی ایجاد کنیم نمی توانیم بگوییم نشاط سیاسی رخ داده است. این که آیا هر کسی با هر فکری می تواند وارد انتخابات گردد این گونه نیست. آن هایی که مسائل اقتصادی و اقتصادی و اخلاقی و.... دارند بر اساس قانون نباید وارد این عرصه شوند.

وی همچنین اظهار کرد: پارادایم اصلی و یا نگاه قالب اصلی در انتخابات این دوره باید موجهه با دشمن درعرصه حضور مردم و در انتخابات باشد. جا دارد که دشمن بفهمد و همین راهپیمایی 22 بهمن با این عظمتی که برگزار گردید خیلی از آن ها را دچار سرخوردگی کرد.

وی تاکید نمود: در انتخابات باید مشارکت به ابزار پیش برنده سیاست داخلی و سیاست خارجی تبدیل گردد. در اجرا هم باید حتماً قانون را اجرا کنیم. بی طرفانه عمل کنیم و هیچ کس در اجرا و نظارت نباید طرفداری از حزبی یا کسی داشته باشد. شعار ندهیم. بی خودی صحبت نکنیم. در عمل بی طرفی داشته باشیم، جامعه خود قضاوت می نماید. همچنین سعی کنیم اعتماد مردم را از دست ندهیم. امنیت انتخابات برای ما مهم است باید انتخابات امن و سالم برگزار کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: در حوزه اقتصادی عمده چالش کشور ما بخش اقتصاد است و دشمن هم مبتنی بر این حوزه وارد کار شده است. البته بعضی از آن نظامات غلط، ساختارهای نامناسب و مدیران ضعیف حاکم بر اقتصاد ما است. اما باید پاسخ دهیم که چرا ما در این مدت 40 سال نتوانستیم استقلال منابع اقتصادی و کاری داشته باشیم که به یک باره با تحریم ها دچار مشکل نشویم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود اظهار کرد: در حوزه تجمعات و اعتراضات نسبت به سال قبل، 37 درصد کمتر بوده است، نارضایتی ها هم بیشتر برای این است که مردم در حوزه امنیت و مشارکت کار می نمایند و امنیت برای شان مهم است.

وی توضیح داد: ما اوج تنش های اجتماعی را در دی ماه دو سال قبل داشتیم اما نقش اصلی را مردم ایفا کردند آن ها هم تحلیل و باور غلط پیدا کردند که برای اوایل سال بعد اقداماتی را طراحی نمایند به معنای این که می خواستند سو استفاده نمایند. رسانه هایشان پای کار آمدند. و بحث کامیون داران دراویش و … نیز از این جمله است. حتی در مرداد ماه تبلیغات سه ماه ای انجام دادند تا مرداد را به دی دیگری تبدیل نمایند اما مردم همیشه با عمق بینش سیاسی و تجربه و هماهنگی دستگاه های امنیتی ایفای نقش کردند.

رحمانی فضلی تاکید نمود: از نظر شاخص های امنیتی خوب هستیم اما باید بدانیم که شنمایندگی هم داریم ولی باید مواظب باشیم که کوتاه نیاییم. نگاه قالب ما در مقابله با دشمن مقاومت واستقامت است.

وی ضمن تاکید به استاندارن و فرمانداران برای استفاده از ظرفیت های استان ها و شهرستان ها در جهت یاری به رونق فراوری و سرمایه گذاری اظهار کرد: در انتخابات هم به عنوان هیأت های اجرایی و نظارت، مسائلتان را در سطوح پایین حل کنید. اختلاف پیدا نکنید که به سطوح بالاتر برسد. زیرا در سطح استان یا ملی پیچیده تر یم گردد. هر جا شائبه ای است از آن خودداری کنید.

وی هم چنین گفت: به فرمانداران توصیه می کنم که از خانم های با تجربه و تحصیلکرده و افرادی که شایستگی دارند در سطح معاون فرماندار هم استفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "وزیر کشور: مساله دارها وارد عرصه انتخابات نشوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کشور: مساله دارها وارد عرصه انتخابات نشوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید