خبرنگاران معاون مالی هرمزگان : دستگاه های اجرایی باید جوابگوی خبرنگاران باشند

بندرعباس - خبرنگاران - معاون هماهنگی امور مالی استانداری هرمزگان گفت: دستگاه های اجرایی استان باید بطور شفاف جوابگوی خبرنگاران رسانه های همگانی باشند.

خبرنگاران معاون مالی هرمزگان : دستگاه های اجرایی باید جوابگوی خبرنگاران باشند

به گزارش خبرنگاران، ایرج حیدری عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ وضعیت واگذاری اراضی و مزارع پرورش میگو و اقدام انجام شده در مورد مبارزه با ملخ های صحرایی گفت: استانداری مطالبه گر و دستگاه های اجرایی نیز به صورت تخصصی جوابگو هستند.

وی، با تاکید بر ارتباط دو جانبه بین خبرنگاران رسانه های همگانی و دستگاه های اجرایی این استان ابراز داشت: نبود اطلاع رسانی و شفافیت از سوی بعضی از جمله شیلات و نقد رسانه ای باعث تشکیل این جلسه شده است.

وی با اشاره به بعضی اخبارمنتشره در مورد واگذاری زمین های پرورش میگو ادامه داد: هیچ زمانی کار بدون ایراد نیست و مجموعه استانداری به خصوص شخص استاندار هرمزگان از انتقاد و پیشنهاد سازنده استقبال می نمایند.

وی از اصحاب رسانه این استان نیز خواست قبل از طرح موضوع در رسانه ها با مراجعه به معاونان و مدیران استانداری و دریافت پاسخ قانع نماینده مطالب خود را در اختیار افکار عمومی بگذارند.

در ادامه این جلسه مدیرکل شیلات هرمزگان نیز ابراز داشت: این استان هم اکنون با هفت هزار هکتار مزرعه پرورشی و فراوری سالانه حدود 23 هزارتن میگو به عنوان قطب فراوری میگو در سطح کشور مطرح است.

محسن یکتاپور زمین های واگذاری به متقاضیان احداث مزارع پرورش میگو درهرمزگان را قانونی دانست و خطاب به خبرنگاران گفت: در صورت ارائه مستندات با افراد خاطی به شدت برخورد می گردد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز ابراز داشت: به اندازه کافی قانون برای برخورد با افراد متخلف و بازپس گیری زمین های واگذاری به آنان وجود دارد.

علی باقرزاده همایی اضافه نمود: زمین به صورت اجاره واگذار می گردد و وزیر جهاد کشاورزی در راستای یاری به رونق فراوری قیمت منطقه ای آن را از 30 درصد به 10 درصد کاهش داده تا چرخ صنعت و کشاورزی بچرخد.

وی اضافه نمود: با این حال احتمال اینکه متخلفی پیدا گردد نیز وجود دارد و برای جلوگیری از هر گونه تخلفی از رسانه های همگانی و مردم درخواست همکاری داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اضافه نمود: در همه فعالیت های کشاورزی و زیرمجموعه های آن سهم آورده متقاضی سرمایه گذاری 20 درصد و پرداخت تسهیلات بانکی از منابع مختلف 80 درصد مشخص و ابلاغ شده است.

وی در مورد مبارزه با ملخ های صحرایی نیز ابراز داشت: از بهمن ماه پارسال تاکنون 156 ریزش در مناطق مختلف استان هرمزگان داشته ایم که پنج دسته آن هر کدام بالای 200 میلیون ملخ جمعیت داشته اند.

این منبع گفت: با مصرف 60 تن سم در سطح 117 هزار هکتار از زمین های آلوده به ملخ صحرایی مبارزه شده و پیش بینی می گردد این رقم به 200 هزار هکتار نیز برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به ریزش دو روز گذشته ملخ ها در جزیره کیش اضافه نمود: تنهایی قادر به مبارزه نیستیم و به مشارکت مردم و دیگر دستگاه های اجرایی نیازمندیم.

در ادامه این جلسه خبرنگاران با طرح مسائلی در مورد برخورد نامناسب با 14 تعاونی پرورش میگو در سایت شهرستان سیریک و همچنین پرداخت وام های غیر اصولی به متقاضیان سرمایه گذاری خواهان جوابگویی مسؤولان شدند.

مدیر کل شیلات هرمزگان دراین زمینه گفت: تعاونی پرورش میگوی عدالت سیریک متشکل از 14 تعاونی با 800 هکتار مزرعه و دریافت تسهیلات ارزان قیمت بانکی از پرروش دهندگان پیروز میگو به حساب می آیند.

محسن یکتاپور با وجود توقف یاری های دولتی برای بازسازی سایت های پرورش میگو، برای لایروبی کانال تأمین آب و آبرسانی تعاونی پرورش میگو عدالت سیریک مبلغ 20 میلیارد ریال از سوی دولت (سال گذشته) یاری شده است.

وی با اشاره به درآمد خیلی خوب پرورش دهندگان میگو در چند سال اخیر ابراز داشت: باید خودشان نسبت به لایروبی کانال های آبرسانی از دریا اقدام نمایند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور مالی استانداری هرمزگان نیز در ادامه این جلسه از فعالان رسانه ای این استان به عنوان نجیب ترین افرادی نام برد که دلسوزانه و بدون هرگونه چشمداشتی در زمینه اطلاع رسانی فعالیت دارند.

مسعود پاکزاد یادآور شد: همه زمین های واگذاری به متقاضیان پرورش میگو و فعالیت های کشاورزی اجاره نامه محضری 35 ماهه دارند و براساس قانون بهره وری بخش کشاورزی مصوب سال 90 هجری خورشیدی مجلس شورای اسلامی سند به نام دولت است و تغییر کاربری آنها نیز ممنوع است.

وی با اشاره به درآمدزایی 165 میلیون دلاری فعالیت های شیلاتی با موضوع صادرات میگوی پرورشی هرمزگان در سال گذشته خطاب به خبرنگاران گفت: پرورش دهنده ای که پولش را به جای بازارهای کاذب در اینجا سرمایه گذاری نموده شایسته تقدیر و تشکر است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور مالی استانداری هرمزگان با تاکید بر نقش پر رنگ نهادهای نظارتی اضافه نمود: با توجه به وجود 50 هزار هکتار اراضی مستعد ایجاد سایت های پرورش میگو در این استان و 150 هزار متقاضی تاکنون تخلفی گزارش نشده است.

در ادامه این جلسه مدیرامور اراضی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز بیان داشت: به عنوان متولی تاکنون زمین های زیادی به متقاضیان سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله پرور میگو واگذار نموده ایم.

عبدالصمد صمصام پور اضافه نمود: در عمل به قانون و براساس مصوبات، زمین سایت های پرورش میگو غیر فعال را پس گرفته ایم و به وسیله سامانه 131 آماده دریافت گزارش های مردمی در مورد تخلفات احتمالی هستیم.

در دو ماهه گذشته از سوی نمایندگی بعضی رسانه ها در هرمزگان، مطالبی در مورد تخلف در واگذاری زمین های واگذار شده برای پرورش میگو و همچنین تسهیلات پرداختی از سوی بانک ها به پرورش دهندگان منتشر شده بود.

روابط عمومی استانداری هرمزگان برای شفاف سازی موضوع از خبرنگاران رسانه های همگانی به ویژه نویسندگان این مطالب دعوت نموده بود با شرکت در نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ وضعیت واگذاری اراضی و مزارع پرورش میگو و اقدام های انجام شده در مورد مبارزه با ملخ های صحرایی با حضور مدیران دستگاه هایی ذیربط مسائل خود را مطرح نمایند.

خبرنگاران رسانه های همگانی هرمزگان نیز با استقبال از پیشنهاد روابط عمومی استانداری هرمزگان با شرکت در این نشست مسائل و مطالب خود را به صورت مستقیم در حضور معاونان استانداری هرمزگان با مدیرکل شیلات و رئیس سازمان جهاد کشاورزی این استان مطرح و پاسخ های خود را دریافت کرد

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران معاون مالی هرمزگان : دستگاه های اجرایی باید جوابگوی خبرنگاران باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون مالی هرمزگان : دستگاه های اجرایی باید جوابگوی خبرنگاران باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید