همه چیز درباره X.AI شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک؛ رقیب تازه نفس OpenAI

به گزارش وبلاگ فناوری و تکنولوژی، ایلان ماسک که یکی از هم بنیان گذاران OpenAI، سازنده چت بات ChatGPT محسوب می شود، یک شرکت هوش مصنوعی تازه تأسیس کرده است که X.AI نام دارد. طبق اطلاعات ثبت شده برای این شرکت، درحال حاضر مدیریت آن بر عهده خود ایلان ماسک است.

همه چیز درباره X.AI شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک؛ رقیب تازه نفس OpenAI

این شرکت ماه گذشته میلادی به ثبت رسیده است و درحال حاضر مدیریت آن بر عهده خود ایلان ماسک است.

ایلان ماسک که یکی از هم بنیان گذاران OpenAI، سازنده چت بات ChatGPT محسوب می شود، یک شرکت هوش مصنوعی نو تأسیس کرده است که X.AI نام دارد. طبق اطلاعات ثبت شده برای این شرکت، درحال حاضر مدیریت آن بر عهده خود ایلان ماسک است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال و اسناد موجود در استان نوادا، این شرکت در ماه گذشته میلادی تأسیس شده است. مدیریت X.AI بر عهده ایلان ماسک است و جرد بیرچال، مدیر دفتر خانوادگی ماسک به عنوان یکی از مدیران این شرکت فعالیت می کند. طبق اسناد، این شرکت در تاریخ 9 مارس 2023 (18 اسفندماه 1401) به ثبت رسیده است.

ایلان ماسک با شرکت هوش مصنوعی نوش به جنگ OpenAI می رود

مدتی بود که شایعات به تأسیس یک شرکت هوش مصنوعی نو از طریق ایلان ماسک اشاره می کردند. در این میان گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه ماسک هزاران پردازشگر گرافیکی (GPU) برای یک محصول هوش مصنوعی خریداری کرده است. اگرچه گفته شده بود که این GPU ها برای پروژه هوش مصنوعی توییتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما ظاهراً برای شرکت نو ماسک هستند یا حداقل بخشی از آن ها برای X.AI کنار گذاشته شده اند.

همچنین گزارش دیگری از قصد ماسک برای تأسیس یک شرکت برای رقابت با OpenAI خبر داد. حتی گفته می شود ماسک برای تأسیس این شرکت نو در پی دریافت سرمایه از سهام داران تسلا و اسپیس ایکس بوده است.

بدون شک OpenAI با ChatGPT و مدل های زبانی GPT محبوب ترین شرکت هوش مصنوعی حال حاضر دنیا محسوب می شود. البته ماسک یکی از بنیان گذاران OpenAI است که چند سال پیش از این شرکت جدا شد. پس از محبوبیت ChatGPT، انتقاد های ماسک از OpenAI افزایش یافت و کار به جایی رسید که همراه سایر فعالان دنیای فناوری مانند استیو وزنیاک، هم بنیان گذار اپل نامه ای سرگشاده برای توقف توسعه هوش مصنوعی منتشر کرد.

اما حالا به نظر می رسد ماسک می خواهد با شرکتی نو به جنگ OpenAI برود، هرچند رقابت با سازنده ChatGPT چندان راحت نخواهد بود؛ مخصوصاً اینکه حالا مایکروسافت سرمایه گذار اصلی آن محسوب می شود و می خواهد در تمام محصولاتش از هوش مصنوعی آن استفاده کند. در سوی دیگر هم گوگل و متا قرار دارند که مدت هاست روی هوش مصنوعی و مدل های مختلف کار می کنند.

درحال حاضر به طور دقیق نمی دانیم ایلان ماسک چه برنامه هایی برای این شرکت هوش مصنوعی نو دارد، بااین حال با توجه به محبوبیت ChatGPT، توسعه و انتشار یک چت بات قدرتمند چندان دور از فکر نیست. همچنین این احتمال وجود دارد که محصولات پیشرفته از طریق OpenAI در تمام شرکت های تحت مدیریت ایلان ماسک ازجمله توییتر و تسلا مورد استفاده قرار بگیرند.

درنهایت بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که نام شرکت X.AI در راستای شرکت X یا سوپر اپلیکیشن X مدنظر ایلان ماسک واقع شده است. حتی چند روز پیش تعیین شد که شرکت توییتر دیگر وجود خارجی ندارد و با X Corp ادغام شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید

به "همه چیز درباره X.AI شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک؛ رقیب تازه نفس OpenAI" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره X.AI شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک؛ رقیب تازه نفس OpenAI"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید